top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Konspekt lekcji: Czy można zaplanować swoje życie? “Z legend dawnego Egiptu” B. Prusa

  • annaligman
  • 13 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

w klasie 2 szkoły branżowej I stopnia



Temat: Czy można zaplanować swoje życie? Omówienie lektury “Z legend dawnego Egiptu” Bolesława Prusa



Opracowanie: Anna Ligman, lekcja została przeprowadzona w grudniu 2020 roku w formie zdalnej


“To się czyta! Program nauczania języka polskiego dla szkoły branżowej I stopnia” Krystyna Brząkalik


Podręcznik: “To się czyta! Klasa 2” Anna Klimowicz, Joanna Ginter, Nowa Era



CELE EDUKACYJNE


Uczeń:


- omawia treść lektury

- wymienia wydarzenia w kolejności chronologicznej

- wskazuje związek przyczynowo-skutkowy

- opisuje wzorzec średniowiecznego władcy

- ocenia postępowanie bohaterów

- analizuje tekst kultury (piosenkę)


Metody dydaktyczne:

- audio: wysłuchanie piosenki

- praca z tekstem

- analiza i interpretacja

- dyskusja

- tworzenie krótkiej wypowiedzi pisemnej


Formy dydaktyczne:

- indywidualna

- w parach

- zbiorowa


Pomoce dydaktyczne


1. Tekst piosenki “Przeznaczenie” Enej – zał. 1

2. Podręcznik lub tekst opowiadania “Z legend dawnego Egiptu”


PRZEBIEG LEKCJI


Dwa tygodnie przed terminem zajęć uczniowie otrzymują polecenie przeczytania fragmentu opowiadania Bolesława Prusa.


WPROWADZENIE


1. Wysłuchanie piosenki “Przeznaczenie” zespołu Enej, śledzenie tekstu. Rozmowa z uczniami na temat poruszanego w piosence problemu. Czy bohater tej opowieści mógł przewidzieć, co spotka go w przyszłości?


2. Zapisanie tematu lekcji: Czy zawsze można zaplanować swoje życie?



ROZWINIĘCIE


1. Uczniowie w parach tworzą plan wydarzeń przeczytanej w domu lektury. Prezentują swoje prace przed całą klasą.


2. Przypomnienie jednego ze średniowiecznych wzorów osobowych – władcę: jakie cechy powinien mieć idealny król? Porównanie tych cech z postacią potężnego Ramzesa.


3. Plany kontra rzeczywistośc – jakim władcą mógł być Horus? Jakie podjął decyzje w momencie, kiedy okazało się, że dziadek wyzdrowiał, a on jest śmiertelnie chory? Czy Horus byłby dobrym władcą, gdyby losy potoczyły się inaczej? Uczniowie muszą udowodnić swoją opinię.


PODSUMOWANIE


1. Uczniowie piszą krótką notatkę argumentacyjną (5 zdań) na temat: czy w życiu możemy wszystko zaplanować? Udowadniają swoją opinię.

2. Polecenie na koniec lub zadanie domowe: znalezienie piosenki z motywem przeznaczenia, omówienie jej treści przed klasą.





 
 
 

Komentarze


bottom of page