top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Scenariusz lekcji: O tym, że zbrodnia nie popłaca, czyli analiza ballady „Lilije” A. Mickiewicza.

  • annaligman
  • 14 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

W SZKOLE PONADPODSTAWOWEJ


Temat: O tym, że zbrodnia nie popłaca, czyli analiza ballady „Lilije” Adama Mickiewicza.


Opracowanie: Anna Ligman


CELE EDUKACYJNE:


1. W zakresie wiedzy uczeń:

  • definiuje pojęcie moralność ludowa,

  • streszcza fabułę pieśni ludowej,

  • odmienia wyraz lilia

  • wymienia rodzaje literackie,

  • podaje definicję ballady.

2. W zakresie umiejętności uczeń:

  • podaje symboliczne znaczenie białej lilii

  • rozwiązuje zadania po wysłuchaniu ballady z płyty CD,

  • streszcza fabułę ballady,

  • porównuje balladę z pieśnią ludową,

  • wskazuje elementy realistyczne i fantastyczne.

3. W zakresie postaw uczeń zauważa połączenie ballady z pieśnią. Ballady i inne utwory czerpały swoją tematykę z pieśni ludowych, co świadczy o ponadczasowości ich nauk moralnych. Prezentuje przesłanie ballady.


Metoda pracy: pogadanka, burza mózgów, praca z kartami dla uczniów, ścieżka dźwiękowa (ballada „Lilije” ).

Forma pracy: indywidualna i zbiorowa.

Środki dydaktyczne: płyta CD z nagraniem ballady, biała lilia, karty pracy dla uczniów.


BIBLIOGRAFIA:

1. Santucci Luigi, Klimaszewski Stanisław, Legendy chrześcijańskie : antologia”, Warszawa 1988.

2. „Słownik terminów literackich”, pod red. Janusza Sławińskiego, Wrocław 2000.


PRZEBIEG LEKCJI


1. Kto przypomni nam, co to jest moralność ludowa i w jakim utworze ją poznaliśmy?

Jaką naukę przekazywała nam ta pieśń?


2. Na dzisiejszą lekcję przyniosłam białą lilię. Powiedzcie, co może symbolizować ten kwiat?


Bardzo dobrze. Według wierzeń greckich lilie powstały, kiedy bogini Hera przypadkiem wylała kilka kropelek mleka na Olimpie.

Dla religii chrześcijańskiej lilie są symbolem czystości i anielskości.

Mogą one znaczyć też majestatyczność, władzę.


3. Za chwileczkę poznacie utwór, którego bohaterką będzie między innymi biała lilia. Napisał go Adam Mickiewicz w połowie XIX wieku. Tytuł utworu to „Lilije”. Zwróćcie uwagę na pisownię. Nie piszemy już w ten sposób tego słowa. Kto odmieni nam ten wyraz na tablicy w prawidłowy sposób?


OPRACOWANIE


1. Puszczę wam teraz z płyty CD „Lilije” Mickiewicza. Skupcie się, za chwilę sprawdzimy waszą umiejętność słuchania.

2. Uzupełnijcie rozdane przeze mnie karty pracy.

3. Przeczytajmy prawidłowe odpowiedzi.

Bardzo ładnie wysłuchaliście tego utworu.

4. Kto streści nam fabułę?

5. Wymieńcie różnice i podobieństwa między pieśnią ludową a utworem Mickiewicza.

Jak sądzicie, dlaczego Mickiewicz wzorował się na pieśni ludowej?

Co próbuje nam przekazać poprzez wykorzystanie wątku z morderstwem.


6. Jakie elementy realistyczne występują w utworze?

Moglibyście wskazać na elementy fantastyczne?

Zapiszcie temat lekcji: Zbrodnia to niesłychana, czyli „Lilije” Adama Mickiewicza.

Zróbcie w zeszytach tabelę z dwiema kolumnami. W jednej wypiszcie elementy realistyczne, a w drugiej fantastyczne.


UTRWALANIE


1. Przypomnijcie, jakie rodzaje literackie znacie. Poszukajcie w utworze elementów epiki, liryki i dramatu. Udało wam się znaleźć? Wypiszmy je do zeszytu.


2. Moi drodzy, jeśli w utworze mamy elementy realistyczne i fantastyczne oraz nakładają się na siebie różne rodzaje literackie, to taki utwór nazywamy balladą. Do czego nawiązują ballady?


3. Każde z was zapisze teraz w zeszycie definicję ballady. Kto odczyta swoją propozycję?


4. W domu niech każdy z was własnymi słowami napisze, jakie przesłanie moralne przekazuje nam Mickiewicz w tym utworze.








 
 
 

Komentarze


bottom of page