top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Środki stylistyczne w poezji Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

  • annaligman
  • 15 maj 2021
  • 2 minut(y) czytania

Konspekt otwartej lekcji języka polskiego

w klasie II branżowej szkoły I stopnia



Temat: Środki stylistyczne w twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.


Lekcja z innowacją pedagogiczną: „Piosenka jako tekst kultury na lekcji języka polskiego”.



Data: 13 maja 2021

Czas: godzina lekcyjna

Program nauczania:

Krystyna Brząkalik „To się czyta! Program nauczania języka polskiego dla szkoły branżowej I stopnia”, Nowa Era, Warszawa 2019



Cele edukacyjne


1. W zakresie wiedzy uczeń:

- rozpoznaje nazwy podstawowych środków stylistycznych:

epitet, metafora, apostrofa, onomatopeja, ożywienie, uosobienie

- wskazuje przykłady środków stylistycznych w tekście,

- operuje słownictwem: wers, zwrotka, podmiot liryczny.


2. W zakresie umiejętności uczeń:

- dopasowuje definicję do pojęcia,

- dokonuje prostą interpretację wiersza,

- wyjaśnia metaforyczny sens tekstu,

- interpretuje ilustracje z kart DIXIT,

- porównuje ilustracje z wierszem,

- interpretuje i analizuje piosenkę.

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna

Metody pracy: dyskusja, praca w programie internetowym: wordwall, a także z kartami DIXIT, słuchanie piosenki z programu YouTube, praca z tekstem.


Pomoce dydaktyczne:

- materiały dydaktyczne z programu wordwall: środki stylistyczne, karty DIXIT

- piosenka „Modlitwa” w wykonaniu Natalii Szroeder (YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=cRKBxfYmEuo, data: 8.05.2021)

- wiersz „Modlitwa” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (wolnelektury.pl)



PLAN LEKCJI



WPROWADZENIE


1. Powtórzenie wiadomości o środkach stylistycznych (program wordwall)

2. Zapisanie tematu lekcji


TOK LEKCJI


1. Kilka słów o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Zapisanie punktu pierwszego.

2. Wysłuchanie piosenki “Modlitwa” w wykonaniu Natalii Szroeder.

Pytania pomocnicze:

- jaki nastrój panuje w wierszu?

- o czym jest tekst?

3. Przeczytanie wiersza i odpowiedź na pytanie: jakie środki stylistyczne pojawiają się w wierszu?

4. Jaką funkcję pełnią środki stylistyczne w wierszu Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej?

5. Jakie jest przesłanie wiersza? Notatka w zeszycie.

6. Czy piosenka dobrze odzwierciedla nastrój panujący w wierszu?


UTRWALANIE

1. Praca z tekstem ikonicznym: która z ilustracji (karty Dixit) mogłaby być okładką do wiersza “Modlitwa”? Uzasadnij swoją odpowiedź. (wordwall)


Nauczyciele uczestniczący w lekcji otwartej:

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………


WNIOSKI Z OBSERWACJI:


………………………………………………………………………………………………………...

………………………………………………………………………………………………………...








 
 
 

Komentarze


bottom of page