top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Konspekt lekcji: Historia Hioba w tekstach kultury.

  • annaligman
  • 13 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy 1 szkoły ponadpodstawowej

z innowacją pedagogiczną: “Piosenka jako tekst kultury na lekcjach języka polskiego”


Temat: Historia Hioba w tekstach kultury.


Opracowanie: Anna Ligman, lekcja została przeprowadzona w klasie 1 technikum (listopad 2020) w formie zdalnej na platformie ZOOM.


Program nauczania: „Ponad słowami. Program nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i technikum od roku szkolnego 2019/2020”, Łabęcka Barbara, Nowa Era 2019.


Czas: 2-3 godziny


CELE EDUKACYJNE


Uczeń:

- streszcza historię biblijnego Hioba,

- prowadzi rozważania na temat przyjaźni i cierpienia,

- analizuje motyw Boga i szatana w literaturze,

- stosuje pojęcia: uniwersalizm, frazeologizm: hiobowe wieści,

- znajduje motywy literackie w piosence,

- utrwala treści dotyczące literatury starożytnej.


Metody dydaktyczne:

1. analiza i interpretacja

2. dyskusja, pogadanka

3. video: animacja na YouTube

4. praca z tekstem

5. audio: piosenka


Środki dydaktyczne:

- podręcznik: “Ponad słowami, kl. 1, cz.1” Nowa Era lub Pismo Święte: Stary Testament, Księga Hioba (Biblia Tysiąclecia: https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=431)

- kanał YouTube BiblieProject,

- piosenka Pawła Domagały “Hiob” w wersji audio oraz tekst (zał.1),

- analiza piosenki - Marcin Kuc (zał.2),

- Leon Bonnat “Hiob” (zał. 3, źródło: strona - Polak w podróży),

- Gerhard Marcks “Hiob”(zał.4, źródło: wikipedia ).


Formy pracy:

1. zbiorowa

2. indywidualna



PRZEBIEG LEKCJI



WPROWADZENIE

Uczniowie w domu zapoznają się z historią Hioba ze Starego Testamentu – część w formie prozy. Na początku lekcji wymieniają wydarzenia, omawiają je z nauczycielem. Zapisanie tematu oraz wypisanie w zeszycie, co spotkało Hioba.


ROZWINIĘCIE


Część 1

1. Na karteczkach (lub na czacie w wersji zdalnej) uczniowie odpowiadają na pytanie: czym jest przyjaźń?

2. Rozmowy Hioba z przyjaciółmi (podręcznik “Ponad słowami, kl.1, cz. 1”, s. 140-142) – wspólne czytanie i analiza. Notatka do zeszytu.

3. Bóg i Hiob – analiza relacji I rozmowy (podręcznik, s. 143). Odpowiedź na pytanie: czy cierpienie ma sens? Notatka do zeszytu.

Wspólne obejrzenie z uczniami animacji przygotowanej przez BiblieProject: Omówienie: Księga Hioba (analiza na podstawie prezentacji). Ciekawy sposób na podsumowanie wiadomości, a także dodatkowe wyjaśnienie wątpliwości związanych z treścią oraz przesłaniem tekstu biblijnego.


Część 2

5. Rozdanie/ wyświetlenie uczniom tekstu piosenki Pawła Domagały “Hiob”. Samodzielne przeczytanie tekstu oraz znalezienie nawiązań literackich (Hiob, Jonasz, Dawid, Ikar)

6. Uczniowie przypominają sobie lub szukają informacji o wymienionych postaciach – biblijnych I mitologicznych.

7. Wysłuchanie piosenki w wykonaniu Pawła Domagały.

8. Rozmowa na temat poszczególnych zwrotek. Powiązanie reflrenu piosenki z historią Hioba, przesłanie piosenki. Notatka do zeszytu.


PODSUMOWANIE

1. Zapoznanie się z interpretacją piosenki napisanej przez Marcina Kuca ze strony: https://www.groove.pl/pawel-domagala/hiob/piosenka/939952załącznik 2.


2. Hiob w sztuce: Leon Bonnat “Hiob” (obraz - zał.3) i Gerhard Marcks “Hiob”(rzeźba-zał.4)- refleksje uczniów na temat dzieł. Porównanie z historią bohatera biblijnego oraz piosenką Domagały.














 
 
 

Komentarze


bottom of page