top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Konspekt lekcji: Mitologiczna historia o miłości i poświęceniu – Orfeusz i Eurydyka.

  • annaligman
  • 13 sty 2021
  • 2 minut(y) czytania

KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO

w klasie I technikum po szkole podstawowej

z innowacją pedagogiczną „Piosenka jako tekst kultury na lekcjach języka polskiego”


Temat: Mitologiczna historia o miłości i poświęceniu – Orfeusz i Eurydyka.


Opracowanie i prowadzenie lekcji: Anna Ligman (wrzesień 2020)

Czas: godzina lekcyjna


Program nauczania: „Ponad słowami. Program nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i technikum od roku szkolnego 2019/2020”, Łabęcka Barbara, Nowa Era 2019.


CELE EDUKACYJNE


Uczeń:

- streszcza historię o Orfeuszu i Eurydyce,

- porównuje różne historie literackie, filmowe pod kątem określonego motywu,

- stosuje pojęcie: archetyp,

- ćwiczy umiejętność interpretacji obrazów,

- ćwiczy umiejętność wnioskowania,


Metody pracy:

- video: animacja z kanału Bajanie na ścianie: „Orfeusz i Eurydyka”,

- audio: piosenka „Tańczące Eurydyki” Anna German,

- analiza i interpretacja,

- praca z tekstem.


Forma pracy:

- indywidualna,

- zbiorowa.


Pomoce dydaktyczne:

- Peter Paul Rubens „Orfeusz i Eurydyka” – zał. 1 (źródło: wikipedia)

- George Frederick Watts „Orfeusz i Eurydyka” – zał. 2 (źródło: e-podręczniki)

- piosenka z tekstem: „Tańczące Eurydyki” – zał. 3

- podręcznik „Ponad słowami, kl. 1, cz.1” lub „Mitologia” Jana Parandowskiego



PRZEBIEG LEKCJI



WPROWADZENIE DO LEKCJI


1. Przypomnienie znanych historii o miłości – literackich, filmowych i bajkowych.

2. Zapisanie tematu lekcji.



TOK LEKCJI


Część 1

1. Zapoznanie się z treścią mitu – na lekcji lub zadanie wcześniej do przeczytania w domu (w podręczniku „Ponad słowami, kl.1, cz.1” – s. 20 lub zbiór mitów Parandowskiego)

2. Rozmowa na temat motywu miłości, śmierci i poświęcenia w kontekście mitu oraz innych tekstów kultury.

3. Orfeusz jako archetyp artysty – analiza, wnioski uczniów.

4. Zaświaty w mitologii greckiej – analiza, wnioski uczniów.


Część 2

1. Orfeusz i Eurydyka w tekstach kultury:

- Peter Paul Rubens „Orfeusz i Eurydyka”

- George Frederick Watts „Orfeusz i Eurydyka”


2. Orfeusz i Eurydyka w tekstach piosenek: „Tańczące Eurydyki” Anna German

- przeczytanie tekstu i wspólna analiza

- wysłuchanie piosenki, podsumowanie wniosków



PODSUMOWANIE

1. Obejrzenie animacji o Orfeuszu i Eurydyce na kanale YouTube: Bajanie na ścianie


2. Wnioski i refleksje uczniów












 
 
 

Komentarze


bottom of page