top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Konspekt lekcji: Motyw rodziny w literaturze nowożytnej - ojciec.

  • annaligman
  • 13 paź 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 13 sty 2021

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO

w klasie II technikum

Temat: Motyw rodziny w literaturze nowożytnej – ojciec.

Opracowanie i prowadzenie lekcji: Anna Ligman

Czas: godzina lekcyjna

Program nauczania: „Ponad słowami. Program nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i technikum od roku szkolnego 2019/2020”, Łabęcka Barbara, Nowa Era 2019.

CELE EDUKACYJNE

W zakresie wiedzy uczeń:

- zna treść lektur: „Romeo i Julia” Szekspira oraz „Skąpiec” Moliera

- wymienia bohaterów i wskazuje relacje między nimi

- wskazuje elementy listu prywatnego

W zakresie umiejętności:

- ocenia postawę Harpagona

- charakteryzuje ojca Julii

- dokonuje interpretacji porównawczej obu lektur

- interpretuje tekst piosenki zespołu Breakout

Metody dydaktyczne: dyskusja, praca z tekstem, analiza piosenki, tworzenie listu


prywatnego.


Forma pracy: indywidualna, w grupach.

Wprowadzenie do lekcji

Wysłuchanie piosenki Breakout „Kiedy byłem małym chłopcem” i zastanowienie się nad tym, co będzie tematem lekcji (relacja ojciec- dziecko). Do piosenki wracamy pod koniec lekcji.

Tok lekcji

1. Znalezienie w słowniku języka polskiego słowa – „ojciec”, dyskusja na temat cech „idealnego ojca”

2. Powtórzenie wiadomości z treści lektur:

- „Skąpiec” – relacje rodzinne w domu Harpagona, historia Anzelma,

- „Romeo i Julia” – relacje rodzinne w domu Julii Capuletti,

3. Ocena postępowania ojców z wyżej wymienionych lektur, wskazanie ich wad oraz skutków postępowania. Zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice – podobne historie, ale bardzo różne zakończenia.

4. List do przyjaciółki. Uczniowie w grupach wcielają się w Julię lub Elizę i piszą list do wymyślonej przyjaciółki, w której wyrażą swoje emocje związane z sytuacją w domu. Obie są po rozmowie na temat ślubu z wybranym przez ojca kandydatem. Uczniowie losują imię. Przypomnienie zasad pisania prywatnego listu.

5. Uczniowie czytają napisane przez siebie prace. Oceniają je, dzielą się spostrzeżeniami.

Zakończenie

Powrót do piosenki – analiza tekstu. Jakie rady przekazuje ojciec swojemu synowi? Dlaczego te porady się zmieniają? Jak myślisz, jak podmiot liryczny wspomina relację ze swoim ojcem?

 
 
 

Komentarze


bottom of page