top of page
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

Konspekt lekcji: Szkoła dawniej i dziś – na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

  • annaligman
  • 6 paź 2020
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 13 sty 2021

SCENARIUSZ LEKCJI OTWARTEJ Z JĘZYKA POLSKIEGO

w klasie 3 branżowej szkoły I stopnia

(lekcja odbyła się 30 września 2020 roku)


Temat: Szkoła dawniej i dziś – na podstawie „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza.

Cel główny:

zapoznanie się z fragmentem dzieła Witolda Gombrowicza, wyrażanie opinii na dany temat



Cele szczegółowe:

W zakresie umiejętności uczeń:

- analizuje teksty kultury: film, fragment powieści

- charakteryzuje i ocenia zachowanie poszczególnych postaci

- wciela się w rolę, ćwiczy głośne czytanie

- porównuje dwie różne postawy nauczycielskie

- wyraża opinię na dany temat

- poprawnie formułuje wnioski – ustnie i pisemnie

W zakresie wiedzy uczeń:

- wyjaśnia pojęcia: „groteska”, „parodia”

Metody:

- pokazowa (fragment filmu)

- drama

- dyskusja

Forma:

- zbiorowa

- indywidualna

- w parach

Realizacja następujących punktów z podstawy programowej branżowej szkoły I stopnia:

- Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Uczeń: rozumie teksty słowne i pisemne o skomplikowanej budowie;

- Analiza i interpretacja tekstów kultury. Uczeń: odczytuje rozmaity sens dzieła; dokonuje interpretacji porównawczej.

- Wstępne rozpoznanie. Uczeń: prezentuje własne przeżycia wynikające z kontaktów z literaturą i ze sztuką;

- Mówienie i pisanie. Uczeń: tworzy tekst pisany lub mówiony (rozwijane są formy wypowiedzi poznane na wcześniejszych etapach kształcenia) poprawny pod względem językowym, logicznym i kompozycyjnym; publicznie wygłasza przygotowaną przez siebie wypowiedź, dbając o dźwiękową wyrazistość przekazu (tempo mowy i donośność); inspirowanie refleksji na różne tematy;

TOK LEKCJI

1. WPROWADZENIE

Nauczyciel prosi uczniów o napisanie na karteczkach: jaka powinna być idealna lekcja języka polskiego. Gotowe odpowiedzi zawieszone zostają na tablicy – odczytane będą pod koniec lekcji.

2. LEKCJA WŁAŚCIWA

a) zapisanie tematu lekcji

b) Pytanie uczniów: co jest potrzebne, żeby lekcja była udana? Podpowiedzi: jak powinien zachowywać się nauczyciel? Jaka powinna panować atmosfera? Jakie relacje powinny być między uczniami a nauczycielem?


c) Włączenie fragmentu filmu „Stowarzyszenie umarłych poetów” – lekcja angielskiego (nauka literatury); pytania do uczniów: jak podobała im się ta lekcja? co by w niej zmienili, a czego nie? Jak oceniają relację między uczniami a nauczycielem? Pisemna ocena lekcji w zeszycie – praca samodzielna.


d) Rozdanie lektury – wybranie uczniów i prośba o przeczytanie fragmentu: lekcja języka polskiego u profesora Bladaczki. Zasygnalizowanie uczniom, że mamy tutaj do czynienia ze szkołą z początku XX wieku.

e) Rozmowa na temat fragmentu „Ferdydurke” – uczniowie muszą zauważyć, że jest to parodia/ groteska (zapisanie pojęcia na tablicy), opisują zachowanie poszczególnych postaci – nauczyciela, uczniów: Syfona i Gałkiewicza. Pytania o to jak podobała im się lekcja prof. Bladaczki, co by w niej zmienili, a czego nie? Jak oceniają relację między uczniami a nauczycielem? Pisemna ocena lekcji w zeszycie – praca samodzielna.

f) Czy współczesna szkoła bardziej przypomina tę z filmu, czy może groteskową lekcję Gombrowicza? Dyskusja z uczniami. Pytanie: która rola jest trudniejsza – ucznia, czy nauczyciela? (Jeśli wystarczy czasu – zapisanie zdania: gdybym był/była nauczycielem to….)



3. ZAKOŃCZENIE

Odczytanie odpowiedzi na pytanie: jak powinna wyglądać idealna lekcja języka polskiego? Pytanie dodatkowe do uczniów, czy zmieniliby coś/ dodali do swoich wcześniejszych odpowiedzi.

Zebranie zeszytów w celu sprawdzenia pracy na lekcji i wystawienia za nią oceny.


Opracowanie: Anna Ligman

 
 
 

Komentarze


bottom of page