Temat: Średniowieczny wzorzec osobowy – władca
- annaligman
- 13 sty 2021
- 2 minut(y) czytania
KONSPEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO
w klasie I technikum po szkole podstawowej
z innowacją pedagogiczną „Piosenka jako tekst kultury na lekcjach języka polskiego”
Temat: Średniowieczny wzorzec osobowy – władca (Gall Anonim „Kronika polska”)
Opracowanie i prowadzenie lekcji: Anna Ligman (listopad 2019, grudzień 2020)
Czas: 45 minut
Program nauczania: „Ponad słowami. Program nauczania języka polskiego w liceum ogólnokształcącym i technikum od roku szkolnego 2019/2020”, Łabęcka Barbara, Nowa Era 2019.
CELE EDUKACYJNE
Uczeń:
- charakteryzuje wzorzec średniowiecznego władcy,
- wymienia informacje związane z postacią Galla Anonima,
- porównuje postawy różnych władców,
- stosuje pojęcie: historiografia,
- wykorzystuje wiedzę z historii,
- rozwija umiejętność prezentowania wniosków.
Metody pracy:
- analiza i interpretacja,
- praca z tekstem średniowiecznym,
- audio – piosenka Demarczyk,
- video – film o Gallu Anonimie,
- pogadanka, dyskusja.
Formy pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik (lub fragmenty „Kroniki polskiej”),
- film na YouTube: kanał „Historia w pigułce” – „Gall Anonim”
- piosenka Andrzeja Zaryckiego „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego” – tekst (załącznik 1) i wykonanie Ewy Demarczyk: https://www.youtube.com/watch?v=zPLO03h7o_I
- artykuł Janusza R. Kowalczyka na temat Andrzeja Zaryckiego – zał. 2, źródło: https://culture.pl/pl/tworca/andrzej-zarycki
PRZEBIEG LEKCJI
WPROWADZENIE
1. Przypomnienie poznanych wcześniej średniowiecznych wzorców językowych, np. rycerz, asceta
2. Uczniowie zapisują na kartkach (lub na czacie) – jakie cechy powinien mieć współczesny władca. Przeczytanie pomysłów i dyskusja na ten temat. Zapisanie tematu i przejście do tekstów ze średniowiecza.
ROZWINIĘCIE LEKCJI
1. Historia Galla Anonima – zapoznanie się z filmikiem na kanale YouTube „Historia w pigułce”: https://www.youtube.com/watch?v=A5ushNj4SQ8
2. Geneza „Kroniki polskiej”.
3. Przeczytanie fragmentu „Kroniki polskiej” z podręcznika („Ponad słowami, kl. 1, cz.1” Nowa Era). Uczniowie wypisują cechy opisanych królów – Bolesława Chrobrego i Bolesława Krzywoustego i tworzą w zeszycie wzorzec średniowiecznego władcy.
4. Porównanie współczesnych przemyśleń ze średniowieczną wizją.
5. Wysłuchanie piosenki „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego” Andrzeja Zaryckiego w wykonaniu Ewy Demarczyk – uczniowie słuchają i śledzą tekst. Dyskusja nad przesłaniem utworu.
6. Analiza artykułu na temat Andrzeja Zaryckiego.
ZAKOŃCZENIE
1. Wyjaśnienie pojęcia: hagiografia, sprawdzenie w słowniku języka polskiego, zapisanie w zeszycie.
2. Uczniowie wypisują poznanych władców literackich i porównują ich ze średniowiecznym wzorcem.






Komentarze